Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

  İstanbul Adliyesinde Üniversite Öğrencileri için Açık Mahkeme Günü Etkinliği Gerçekleştirildi (15/12/2021)
  20.12.2021

          İkinci Açık Mahkeme Günü, İstanbul Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi hukuk fakülteleri öğrencileri ile, ceza adalet sisteminin işleyişi ve vatandaşların hakları hakkındaki bilgilerinin arttırılması amacı ile İstanbul Adliyesinde 15 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Üçüncü ve dördüncü sınıftaki hukuk fakültesi öğrencilerinden oluşan 30 kişilik bir grup İstanbul Adliyesini ziyaret etmiş ve burada adliyenin günlük faaliyetleri, ceza adalet sisteminde hâkim ve savcıların rolleri hakkında başsavcı, savcılar ve hâkimler tarafından bilgilendirilmiştir.

          İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının evsahipliği yaptığı etkinliğe; İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Şaban Yılmaz, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Sn. Ali Öztürkmen, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sn. Şenol Taş ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sn. Kemal Ertürk iştirak ederek geleceğin hukukçularının sorularını yanıtlamıştır.

          Ayrıca, farklı bürolarda çalışan savcıların ve ceza mahkemeleri hâkimlerinin rolleri hakkında katılımcılara bilgi verilmiş ve Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP), SEGBİS ile ilgili yapılan sunumların yanı sıra öğrenciler adliyenin mahkeme salonları, adli görüşme odaları, savcılıklar gibi farklı birimlerini ziyaret etme fırsatı bulmuşlardır. Günün sonunda AİHM'den bir hukukçu ile çevrim içi olarak yapılan toplantıda öğrencilerin Mahkeme süreçleri hakkında bilgilendirilmesi ve sorularının yanıtlanması sağlanmıştır. 

   

  Adres

  ADALET BAKANLIĞI CEZA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Adres: Milli Müdafaa Cd. No:22 /B Bakanlıklar / Çankaya / Ankara

  Telefon

  Faks : +90 312 219 43 19

  E-Posta

  cigm.projeisaretadalet.gov.tr

  © 2020 TÜRK CEZA ADALET SİSTEMİNİN ETKİNLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

  Sitemizi Bugün : 15 - Toplam : 7853 kişi ziyaret etmiştir.